Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Dijital Fotoğrafçılık

Haziran 18 - Temmuz 1

Dijital Fotoğrafçılık

 

Neden Bu Eğitim?

İlk fotoğraf çeken telefon Ericsonn t68’den beri, telefonların fotoğraf kalitesi çok değişti, T68 modeline harici bir kamera takılarak çekilen fotoğraflarda yüzleri seçmek bile imkansızken şimdi son derece kaliteli her detayı görebildiğimiz fotoğraflar çekebiliyoruz. Günümüzde cep telefonlarının en yaygın kullanıldığı alanların başında kameralar geliyor. Hatta Samsung, LG, Apple, Sony Ericsson, Asus gibi markalar kamerası çok güçlü telefonlarıyla ön plana çıkıyorlar. Bazı üreticilerin özel kamera birimleri bulunuyor ve bu alana ciddi Ar-Ge yatırımı yapıyorlar. Bu alanda her yıl milyonlarca dolar yatırım yapıyorlar.
Detaya inecek olursak cep telefonu kameraları son 10 yılda çok ciddi bir gelişim yaşadı. Örneğin 2008 yılında bir cep telefonu kamerasının diyafram açıklığı ortalama f3.0 değerinde olurken 2016’da bu rakam f1.7’ye kadar indi. Yine benzer şekilde 2008 yılında ortalamada 2 Megapiksel olan çözünürlük 2016 yılına gelindiğinde 12-15 Megapiksel çözünürlüğe ulaştı.
Bu ve benzeri gelişmelerin yaşandığı cep telefonu kameraları kalite anlamında da önemli bir yol aldı. Cep telefonu kameraları ve fotoğraf makinesi/video kameraların kalitelerini test eden DxO sitesinin değerlendirme puanlarına göre 2012 yılında 60 ile başlayan üst/orta seviye akıllı telefon kameraları günümüzde 100 puan alıyor. Kameraları hem video hem fotoğraf için test eden sitenin puanlarındaki bu artış yaşanan gelişmeleri de göz önüne seriyor.
Bu yükseliş fotoğraf sektöründe önemli bir değişikliği de beraberinde getirdi . Bunlardan biri kompakt olarak tanımlanan giriş seviyesi ucuz fotoğraf makinelerinin ortadan kalkması oldu. 2016 yılında dünya çapında yaklaşık 10 bin adet kompakt fotoğraf makinesi satıldı (aynı dönemde dünya çapında 1.5 milyar adet akıllı telefon satıldı). 2011 yılında bu rakam 110 bin civarında idi. Bu sert düşüş, fiilen olmasa da teorik olarak bir kategorinin neredeyse ortadan kalktığı anlamına geliyor.
İnsanın hayatına anlam katan, nerede nasıl duracağını ve sabretmeyi öğreten, hayata bakış açısını değiştiren, detayların içinden basitliği çıkartmayı öğreten, ilüzyon gibi, rüya gibi bir şeydir fotoğrafçılık.

Nasıl ki bir taşı kırmak kolay ama ondan harika bir heykel çıkartmak zorsa; nasıl ki boya yapmak kolay ama tablo üzerinde renklerle sanatsal bir tablo yaratmak zorsa, bir odaya bir koltuk yerleştirmek kolay fakat o odaya yerleştirdiğiniz eşyalarla huzurlu bir iç mekan yaratmak zorsa fotoğraf da öyle bir şeydir, artık fotoğraf çekmek kolaydır fakat güzel fotoğraf söz konusu olunca işler değişir ve eğitim gerekir…
Katılımcılar;
– Fotoğraf çekmenin detayları baştan sona eksiksiz olarak tanıyacak
– Bütün ayarları eksiksiz olarak tam istediğiniz gibi yapabilecek
– Telefon kamerası üzerindeki tüm tuşların işlevlerini öğrenecek
– En güzel fotoğrafları çekmek için kompozisyon kurallarına hakim olacaktır

Başlıca Konular

“Hayat ve zamanın akışı içerisinde nerede olduğumuzu bilmek ve hayata nasıl bakmamız gerektiğini anlamak” Konulu kişisel gelişim semineri,

Neden fotoğraf?

Fotoğraf ve fotoğrafçılığın kısa tarihçesi – Görüntü oluşumu

Dijital Teknoloji ve Fotoğraf

Fotoğrafın çekilme aşamaları,

Kayıt,

Dosya formatları (TIFF, JPEG, RAW)

 

NOT: Eğitim süresince öğle yemeği verilecektir.

 

 

Detaylar

Başlangıç:
Haziran 18
Bitiş:
Temmuz 1
Etkinlik Kategori:
,
Etkinlik etiketleri:
,

Organizatör

AVAZ Derneği
Telefon:
+90 414 313 69 92
E-posta:
avaz@avaz.org.tr
Website:
www.avaz.org.tr

Mekan

AVAZ Derneği
Kamberiye Mahallesi, Kamberiye Mah. Harran Üniv Cad. Zafer İşhanı A Blok Apt. No: 7/13, 63040 Haliliye/Şanlıurfa
Şanlıurfa, 63040 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
+90 414 313 69 92
Website:
www.avaz.org.tr
AVAZ Derneği | AVAZ Association | +90 414 313 69 92 | avaz@avaz.org.tr |
Kamberiye Mah. Harran Üniv Cad. Zafer İşhanı A Blok Apt. No: 7/13 Haliliye / Şanlıurfa / TÜRKİYE