AVAZ-Rockflower Cooperation for Education of Women & Girls in Şanlıurfa

AVAZ-Rockflower Cooperation for Education of Women & Girls in Şanlıurfa

AVAZ Association has just started a cooperation with the international intermediary venture philantrophy fund Rockflower Foundation, which connects global philanthropic capital to local initiatives in emerging economies seeking to improve and elevate the lives of women and girls. In order to raise fund for a new project aiming to establish the Women’s Technology Education Center (Şanlıurfa-WTEC) in Şanlıurfa two organizations will work in solidarity. In the WTEC, at-risk girls and women of the local and refugee communities in Şanlıurfa will be provided with technology education in various sub-areas.

For this exciting goal, Rockflower Foundation has opened up a donation campaign, all proceeds of which will be used for training girls and women in technology and information, and raising their employability.
To learn more about our campaign and donate, please click the link: https://www.rockflower.org/establish-womens-technology-education-center-project

Şanlıurfa’da Genç Kızlar ve Kadınların Eğitimi için AVAZ-Rockflower Ortaklığı

AVAZ Derneği, küresel hayırseverlik birikimini kadınların ve genç kızların hayatlarını iyileştirmek ve gelişimlerine katkı vermek isteyen gelişmekte olan ekonomilerdeki yerel girişimlere aktarmak amacı güden uluslararası aracı hayırseverlik girişimi Rockflower Foundation ile bir işbirliği başlattı. AVAZ ve Rockflower, Şanlıurfa’da bir kadın teknoloji eğitim merkezi WTEC’i kurmayı amaçlayan yeni AVAZ projesine fon sağlamak amacıyla dayanışma içinde çalışacak. WTEC’de, Şanlıurfa’daki yerel ve mülteci topluluk üyesi risk altındaki genç kızlar ve kadınlar için çeşitli alt alanlarda teknoloji eğitimleri verilecek.

Bu heyecan verici hedef için Rockflower Foundation, tüm geliri risk altındaki genç kızları ve kadınları teknoloji ve bilgi konusunda eğitmek ve istihdam edilebilirliklerini artırmak için kullanılacak bir bağış kampanyası başlattı. Kampanyamız hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bağış yapmak için lütfen bağlantıya tıklayın:
https://www.rockflower.org/establish-womens-technology-education-center-project

AVAZ Derneği | AVAZ Association | +90 414 313 69 92 | avaz@avaz.org.tr |
Kamberiye Mah. Harran Üniv Cad. Zafer İşhanı A Blok Apt. No: 7/13 Haliliye / Şanlıurfa / TÜRKİYE